Trapný vtip? Přemalovaného orloje si všímají i britská média

04.10.2022

Jedna z nejznámějších pražských památek - orloj na Staroměstském náměstí byl přemalován a po celé čtyři roky si toho prakticky nikdo nevšiml. O nové, pro mnohé skandální, podobě kalendária na orloji informují dokonce i světová média. Podle názoru členů Spolku není problém možná recese ze strany výtvarníka, ale opakující se zahrávání si s pověstí a obrazem našeho města, která se netýká jen samotného orloje.

Stížnost kvůli problematickému předělání kalendária podal týden člen Klubu Za starou Prahu Milan Patka s tím, že některé postavy na obnovené desce se od Mánesova originálu výrazně liší.

Novou kopii vytvořil akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, a ten některé obrazy vytvořené v roce 1866 Josefem Mánesem předělal zcela podle svého. Jeho kopie vznikla již v roce 2018, bez větší pozornosti veřejnosti. Magistrát Jirčíkovu práci tehdy jako majitel orloje převzal a uvádí, že finální vzhled orloje při opravách kromě památkářů konzultoval i s dalšími odbornými institucemi a odbornou veřejností. Celá oprava věže stála zhruba 61 milionů korun bez DPH, z čehož orloje se týkalo přibližně deset milionů korun

Jirčík například některé ženské postavy vyměnil za mužské a naopak, nebo změnil účesy či výrazy tváře.

Sám výtvarník k tomu pro Deník N, který na celou kauzu upozornil jako první, uvedl: "Špatně odvedená práce to není, pánové. Samozřejmě jiný kopista by to mohl udělat jinak. Ale podle toho, jak jsem to dílo prožil já, rozhodl jsem se takto". Samotného ho prý ovšem překvapilo, že si změny několik let nikdo nevšiml.

Celé kauzy si všímá například také článek britského deníku The Guardian, který, že jedna z nejslavnějších pražských památek se stala předmětem trapného sporu o míře amatérismu při restaurování jeho kalendária s tím, že se možná jednalo o umělcův pokus o vtip.

Stížností se má nyní zabývat památková inspekce ministerstva kultury, která si vyžádala podklady od pražského magistrátu, jemuž orloj patří, a Národního památkového ústavu.

"Rekonstrukce orloje byla dokončena v roce 2018, tedy za minulého politického vedení Prahy. Současná podoba je skutečně triviální. Po základní analýze situace budeme požadovat prověření možnosti předělání díla," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě).

Originál Mánesova kalendária je umístěn v Muzeu města Prahy. Od roku 1882 na orloji visely kopie díla. Podle Národního památkového ústavu je kopie kalendária sice nezdařilá, ale stále jde o kopii, kterou lze kdykoli nahradit.

Podoba orloje ovšem není jediným problémem, který ruší atmosféru a užívání Staroměstského náměstí. Je sice důležité, jak orloj vypadá, ale bylo by také dobré, kdyby bylo odkud se na něj dívat. Náměstí mají mít v rámci historického města, podle našeho názoru podobu veřejného prostranství. Mezi tím přitom ovšem pomalu utichá spor podobě předzahrádek, které obsadily nemalou část náměstí.

Spor, jenž se táhne téměř celé volební období, vedou podnikatelé o výpovědi, které město dalo některým provozovatelům zahrádek v historicky nejcennějších lokalitách hlavního města. Restauratéři se bouří zejména proti způsobu, jakým magistrát v minulosti i nyní postupuje. Magistrát tedy zjevně nemá představu, kde a jak by měl být v centru města historický prostor zabírán.